Language Institute Affiliates

Interested in affiliating with the Language Institute? Go here!

Please see below for the current list of Language Institute Affiliates

wdt_ID First name Last name Home department or unit Language(s) affiliates teach, research, or otherwise support
1 **Adeola Agoke Department of African Cultural Studies Yoruba, Hausa, Wolof, Swahili, Arabic, Somali, Akan Twi
2 Elise Ahn International Division Turkish, Kazakh, Uzbek, Kyrgyz, Turkmen, Uyghur, Korean, Russian
3 Jaerin Ahn Department of Asian Languages and Cultures Korean
4 *Heather Allen Department of French & Italian French, Italian
5 Saylín Álvarez Department of Spanish & Portuguese Spanish
6 Alejandro Azocar Department of English English as a Second Language
7 **Erlin Barnard Department of Asian Languages and Cultures Indonesian, LCTLs
8 Karen Best Department of English English as a Second Language
9 Krzysztof Borowski Department of German, Nordic, and Slavic+ Polish, Silesian
10 Lowell Brower Department of German, Nordic, and Slavic+ Kiswahili, Kinyarwanda, Lingala, IsiXhosa
11 Gudrun Bühnemann Department of Asian Languages and Cultures Sanskrit
12 *Jacee Cho Department of English
13 Zara Chowdhary Department of Asian Languages and Cultures Hindi, Urdu, Tamil
14 Julie Dahl Division of Continuing Studies Spanish ,Portuguese, French, German, Italian
15 David Danaher Department of German, Nordic, and Slavic+ Czech, Russian
16 Thomas DuBois Department of German, Nordic, and Slavic+ Finnish, Sámi
17 Hannah Eldridge Department of German, Nordic, and Slavic+ German
18 Nalan Erbil Department of German, Nordic, and Slavic+ Turkish, Ottoman, Azerbaijani
19 *#Karen Evans-Romaine Department of German, Nordic, and Slavic+
20 Steve Fondow Department of Spanish & Portuguese Spanish
21 Jibril Gabid Department of African Cultural Studies Arabic
22 *Naomi Geyer Department of Asian Languages and Cultures
23 Ryan Goble Language Program Office English, Spanish, languages of the South Asian Summer Language Institute
24 *Julia Goetze Department of German, Nordic, and Slavic+ German
25 Laura Horton Language Sciences American Sign Language
26 Jamal Jones Department of Asian Languages and Cultures Sanskrit, Telugu
27 Dean Krouk Department of German, Nordic, and Slavic+ Norwegian, Swedish, Danish
28 *Byung-jin Lim Department of Asian Languages and Cultures
29 Ernesto Livorni French and Italian Italian
30 Mark Louden Department of German, Nordic, and Slavic+; Max Kade Instiute for German-American Studies German, Pennsylvania Dutch, Yiddish
31 Felecia Lucht Wisconsin Intensive Summer Language Institutes, Language Program Office Less commonly taught languages
32 *Emily Machado Department of Curriculum & Instruction
33 Scott Mellor Department of German, Nordic, and Slavic+ Swedish
34 Benjamin Mier-Cruz Department of German, Nordic, and Slavic+ Swedish, German
35 Fatemeh Mirsharifi Department of Asian Languages and Cultures Persian
36 *Junko Mori Department of Asian Languages and Cultures
37 Armando Muyolema Latin American, Caribbean & Iberian Studies Program; Department of Anthropology Quechua/Kichwa
38 Takako Nakakubo Department of Asian Languages and Cultures Japanese
39 Anya Nesterchouk Center for Russia, East Europe, and Central Asia; Department of English Russian, English as a Second Language
40 Joseph Nosek Department of English English as a Second Language
41 Elly Omurayi Department of African Cultural Studies Swahili
42 *Mariana Pacheco Department of Curriculum & Instruction
43 Erin Paul Division of Continuing Studies Spanish, French, German, Italian, Portuguese
44 Dan Pell Center for Teaching, Learning and Mentoring, Teaching Academy
45 Sandrine Pell Collaborative Language Program
46 Eve Pujol Department of Spanish & Portuguese Spanish
47 #Iuliia Raiklin Russian Flagship Program Russian
48 *LJ Randolph Department of Curriculum & Instruction Spanish; other languages through world language education and pedagogy courses
49 Rajiv Rao Department of Spanish & Portuguese; Language Sciences Spanish, Native American Languages, ASL
50 *Diego Román Department of Curriculum & Instruction
51 Liina-Ly Roos Department of German, Nordic, and Slavic+ Swedish, Finnish, Estonian
52 Ellen Sapega Department of Spanish & Portuguese Portuguese, Spanish
53 Parthy Schachter Department of English English as a Second Language, Hebrew
54 Vanessa Schmitz-Siebertz Department of Classical and Ancient Near Eastern Studies Latin, German, English as a Second Language
55 Jeanne Schueller Department of German, Nordic, and Slavic+
56 Melissa Sheedy Department of German, Nordic, and Slavic+ German
57 Rebecca Shields Language Sciences Irish
58 Katerina Somers Department of German, Nordic, and Slavic+ German
59 Judith Sone Mosse/Weinstein Center for Jewish Studies Modern Hebrew
60 *Catherine Stafford Department of Spanish & Portuguese
61 Janpanit Surasin Department of Asian Languages and Cultures Thai
62 Becky Tarver Chase Department of English English
63 Purnima Thakur Language Program Office Marathi, Hindi, English, German
64 *Katrina Thompson Religious Studies Program Swahili, other African languages
65 #Anna Tumarkin Department of German, Nordic, and Slavic+ Russian, Ukrainian
66 *Kate Vieira Department of Curriculum & Instruction
67 Ying Yang Department of Asian Languages and Cultures Chinese
68 Tianlu Zhang Department of Asian Languages and Cultures Chinese
69 *Weihua Zhu Department of Asian Languages and Cultures Chinese
70 Gulnara Glowacki Department of German, Nordic, and Slavic+ Kazakh
First name Last name Home department or unit Language(s) affiliates teach, research, or otherwise support

Note:
*Second Language Acquisition PhD Program Steering Committee
**Second Language Acquisition PhD Program Affiliate Faculty
#Russian Flagship Program Faculty